KONTAUTO - POWIADOMIENIA SMS-em


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


 • Jakie wymagania sprzętowe ma program KONTAUTO ?
  Program KONTAUTO działa na wszystkich komputerach i systemach operacyjnych, na ktorych jest zainstalowany PATRONAT. Nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji sprzętowych.

 • Czy program KONTAUTO może pracować w konfiguracji sieciowej ?
  Tak, KONTAUTO działa na podobnych zasadach jak PATRONAT, również w konfiguracji sieciowej. Minimum jeden z komputerów musi mieć dostęp do internetu, aby system mógł automatycznie nadawać poprzez bramkę. W konfiguracji sieciowej wysyłkę automatyczną ustawiamy tylko na jednym komputerze.

 • Czy można wykorzystać program KONTAUTO do danych zebranych wcześniej ?
  Tak, KONTAUTO posiada zarówno opcje eksportu jak i importu danych zewnętrznych. Posiada również opcje ręcznego wprowadzania i uzupełniania danych.

 • Dlaczego za polskie znaki w zaproszeniach SMS muszę płacić więcej ?
  SMS (ang. Short Message Service) działa zgodnie z normą GSM 03.38 i może zawierać maksymalnie 160 znaków, co wynika z tego, że pole danych w ramce SMS ma wielkość 140 bajtów, a więc 1120 bitów (po zakodowaniu jednego znaku za pomocą 7 bitów otrzymujemy właśnie 160). 7-bitowy alfabet GSM (zbliżony do ASCII) nie pozwala na przesyłanie znaków diakrytycznych (znaków narodowych, np. polskich znaków), dlatego wprowadzono również alfabet Unicode UCS-2, w którym każdy znak zakodowany jest za pomocą 16 bitów. Jeśli więc używamy w SMS-ach polskich znaków musimy liczyć się ze zmniejszeniem liczby możliwych do wykorzystania znaków do 70 w jednej jednostce SMS.Historia informatyki: Maszyna Turinga

Maszyna Turinga to pierwszy na świecie projekt abstrakcyjnej maszyny, która byłaby w stanie wykonywać zaprogramowaną operację, czyli algorytm. Twórcą tego projektu był brytyjski matematyk, kryptolog Alan Turing, uważany za jednego z twórców informatyki i ojca sztucznej inteligencji. W swojej pracy „O liczbach nieobliczalnych” obok meritum tej pracy, przedstawił schemat pierwszego komputera, przygotowany w oparciu o prace Charlesa Babbage’a i jego projekt maszyny różnicowej nr 2. W dalszej swojej pracy naukowej zaprojektował jeden z pierwszych elektronicznych, programowanych komputerów oraz szczegółowy projekt programu komputerowego. Był też twórcą tzw. Testu Turinga, eksperymentu zdefiniowania sztucznej inteligencji. Odwróconą formą testu Turinga jest szeroko stosowany w Internecie CAPTCHA, w którym maszyna sprawdza, czy ma do czynienia z maszyną czy człowiekiem.
W 2019 został uznany przez Brytyjczyków za najwybitniejszą postać XX wieku.

Historia SMS-a

Pierwszy w historii SMS został wysłany 3 grudnia 1992 roku z Wielkiej Brytanii przez pracownika firmy Vodafone, Neil’a Papworth’a. Były to życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, które przesłał do swoich kolegów. Początkowo SMS-y służyły operatorom do przesyłania informacji o awariach sieci, zmianach w cenniku etc. Nie istniała wtedy technologia umożliwiająca przesyłanie SMS-ów do innych sieci, toteż nie przypuszczano, że z czasem SMS-y staną się powszechna forma komunikacji. Twórcą SMS-a był Friedhelm Hillebrand, szef Global System for Mobile Communication, organizacji, która pracowała na standardem GSM. Pierwotnie Hillebrand sądził, że 128 znaków będzie wystarczające na potrzeby nowej technologii, związanej początkowo głównie z telefonami samochodowymi i dużymi terminalami przenośnymi. Okazało się, że jest inaczej. Po usunięciu ze standardu zbędnych znaków specjalnych udało się uzyskać miejsce na dodatkowe 32 znaki w treści SMS-a, i ostatecznie mógł pomieścić ich 160 (średnia długość wiadomości na kartce pocztowej).